دوست عزیز ساده بنویس که سادگی برازندگی است

ساده نوشتن یک هنر است

به نظرم میاد هر وقت یه مطلب رو مخصوصا از نوع علمیش رو مطالعه می کنیم باید همون چند سطر اول متوجه بشیم که نویسنده مطلب چی می خواد بگه، چطور می خواد بگه و چرا این مطلب رو انتخاب کرده؛ شاید بپرسید " ای بابا ، حالا چی شد رفتی سر این موضوع"

من:

" داشتم یه مطلب رو می خوندم، همون اوایل به این نتیجه رسیدم که یه لغتنامه پیشم بذارم و از هر چند کلمه، معنای یکیشون رو توی اون بگردم شاید که فرجی بشه و من هم بفهمم مقصود نویسنده چی هس؛ اما کار به اونجا نکشید چون از خیر خوندن مطلب گذشتم و تصمیم گرفتم تا سراغ اونهایی برم که لبّ مطلب رو می گن؛ من وقت سر خاروندن هم ندارم چی برسه به این که متن فارسی رو با لغتنامه بخونم :D " 

نتیجه گیری مدیریتی:

ساده نوشتن می تونه یه مزیت رقابتی برای استادان و عزیزانی باشه که می خوان مفاهیم و نظریات سنگین علوم انسانی رو توضیح بدن

/ 1 نظر / 44 بازدید
میتینگ آنلاین

سلام حرف شما درست است. و از آن بدتر متونی است که به واسطه ی سهل بودن یا مورد توجه واقع شدن مباحثش، ثقل و سنگین نوشته می شود که نشان دهند مهم هستند. وقتی که سادگی کتاب هایی که در دوره ی اول لیسانس با عنوان معارف اسلامی می خواندم را به یاد می آورم و سپس به اندیشه اسلامی کنونی توجه می کنم متوجه این همه تفاوت می شوم. من دو حالت را متصور هستم؛ افرادی که با وجود آنکه می توانند ساده و همه فهم بنویسند، سنگین و قلمبه و سلمبه می نویسند یا خود بزرگ بینی دارند و یا خود کم بینی و خلاصه یک حفره و خلایی را می خواهند پر کنند. و دیگر اینکه طیفی چون طیف معارف اسلامی با مورد توجه قرار نگرفتن سعی می کنند با ثقل و سنگین نشان دادن مباحث دروس و متون خود را بسیار پیچیده و قابل توجه نشان دهند و خود را نیز بسیار فوق العاده نشان دهند. و البته که حالت های دیگری نیز می توان متصور بود...