UGC و کاربردها

محتوای تولید شده توسط کاربر ، از مفاهیمی است که همزاد با رسانه های اجتماعی و فعالیت وب 2 در عرصه رسانه و گستردگی امکان ارتباطات دو سویه و تعاملی بدست آمده است . در واقع UGC: user - generated content  اصطلاحی است که با رشد رسانه های اجتماعی و امکان فعالیت کاربران در این رسانه ها نمود پیدا کرده است چنانکه در این رسانه ها کاربران می توانند با گستردگی دسترسی و دو سویه بودن ارتباط به عمل مشارکتی و همکاری جویانه در محیط وب 2 بپردازند برای مثال تولد ویکی ها و مخصوصا ویکی پدیا محصول محتوای تولید شده کاربران به شمار می آیند که در اثر تعاملات کاربر و امکان اضافه کردن محتوا  در این رسانه بوده است.

همچنین محتوای ایجاد شده توسط کاربر (UGC) نیازمند برآورده شدن نیازهایی است  چنانکه  در وهله اول  باید در یک وب‌سایت عمومی و یا شبکه اجتماعی قابل دسترس طیف خاص کاربران قرار گیرد و در وهله دوم باید یک امر تولیدی بوده و نشان از خلاقیت را داشته باشد یعنی جدای از محتوای مبادله‌شده در ایمیل‌ها و یا پیام‌های فوری باشد و یا  جدای ازنسخه مقاله روزنامه در بلاگ شخصی بدون هیچ تغییر یا توضیحی‌ باشد.


و در نهایت کاربرد این مبحث را می توان در نقطه تلاقی ارتباط و کنترل در سازمانها دانست . در این کاربرد ، سازمانها با مهیا کردن امکان حضور اجتماعی کاربران و مشتریان در رسانه های اجتماعی و امکان ارائه نظرات و حتی امکان مشارکت فعال کارمندان یک سازمان در روند تولید محصول ، بازخورد و پایش سازمان را هم می توانند به سادگی به همراه داشته باشند. یعنی  سازمانها می روند تا با بهره گیری از امکانات وب 2 و رسانه های اجتماعی ، مدیریت سازمان را بهبود بخشند.

با پرهیز از چاپ این نوشته به زندگی درختان کمک کنیم.

 

/ 2 نظر / 52 بازدید
سعید

تنوع و خانه تکانی در هر صورت خوب و پسندیده است. از اینکه به تک نگاری هایی خارج از موضوع علوم ارتباطات می پردازی، کار پسندیده ای است. مهم این است که ایده ها و افکارتان را با دیگران به اشتراک می گذاری. فرصت کردی رادیو تابستانه را گوش کن و ببین این اولین رادیوی تصویری( قابل دریافت از اینترنت) چه فضای شادی را برای جوانها ایجاد کرده است.

ژاله

سلام استاد عزیز وبلاگ شما رو به صورت اتفاقی در لینک یکی از دوستانم دیدم و با وبلاگتون آشنا شدم و خیلی لذت بردم. خوشحال می شم که شما را در لیست دوستانم داشته باشم. اگر شما هم مایل هستید میتونید وبلاگ من را به اسم ه.الف.سایه لینک کنید و به من اطلاع دهید که وبلاگ با ارزشتون رو به چه اسمی لینک کنم با سپاس