مدیریت رسانه در سایه سار مدیریت آموزشی (1)

قدرت یادگیری انسان  ،  تحت تاثیر دو مولفه وراثت و محیط قرار دارد ، وراثت به عنوان یک مولفه غریزی و محیط به عنوان یک مولفه اکتسابی ، توان یادگیری فرد را تحت تاثیر قرار می دهند و فرد با استفاده حداکثری از توانایی های ذاتی  و امکانات محیطی می رود تا آنچه را که پیشینیان آموخته اند را بیاموزد و خود ، آموزه هایی را رقم زند.

توانایی های یک فرد با چگونگی بهره مند شدن او از امکانات محیطی رابطه مستقیم دارد گاه افراد بدون داشتن هیچ گونه امکانی ، حتی مجال پیدا نمی کنند تا بدانند چه در چنته دارند و یا در کدامین پله از نردبان آموختن قرار دارند . شاید اگر فرد توان نگریستن به اطرافش را داشته باشد جایگاه خویشتن را بهتر خواهد آموخت.

تصاویر ، نمادها ، اشکال ، اعداد ، اجسام ، ایما و اشاره ها همه و همه با هم در ارتباطند همه برای آن به وجود آمدند تا معناهای مشترکی را در ذهن افراد متصور سازند و در دنیای انسانها و گاه حیوانات ، پلی باشند برای انتقال مفاهیم و آموزه های بشری. یک نماد می تواند شروع اولیه باشد برای جرقه خوردن یک ذهن تا مفاهیم تازه ای را بسازد . اما پرسش این است که آیا انسان بدون درج همه این مفاهیم ، می توانست  همه  را انتقال دهد؟

شاید نه ، چرا که امکان انتقال مفاهیم از طریق ابزارها و وسایلی میسر گشته است که جزو امکانات انسان دیروزی بوده است. وجود تسهیلاتی که افکار و ذهنیات انسان های پیشین را به نسل های بعدی انتقال داده است و با تمرکز بر هوش انسان ، ایده انتقال دانش را ممکن ساخته است. پس انسان های دیروز اگر ایده ای برای منتقل کردن آموخته هایشان نداشتند و دارای امکانات نبودند و چگونگی استفاده از امکانات را نمی دانستند مطمئن باشید که امروز عصر فناوری های نوین نبود.

بنابراین ، " هوش انسان " اورا وادار کرده تا با مدیریت ابزارها ، امکان زیستن را برای نسل بعدش تسهیل کند و شاید با انگیزه انتقال فرهنگ و تمدن خویش  نماد ها ، تصاویر ، اجسام و.. را مدیریت کرده است. مدیریت ابزاری که ارتباط او را با دیگر انسان ها نیز میسر ساخته است ، پس به جرات می توان گفت که انسان دیروز مدیریت ارتباطات داشته است و این مدیریت را با مدیریت رسانه امکان پذیر ساخته است. 

/ 1 نظر / 13 بازدید
محمد نصرتی

سلام دیر به روز میشین ها ---- بحثی که فرمودین رو مطالعه کردم پنجره جوهری، خیلی بحث خوب و مرتبطیه، حالا می خام روش کار کنم خودافشاگری هم بحث خوبی بود که تو همون پنجره جوهری هستش رابطه سرعت نشر و محتوای پیام هم بحث جالبیه حالا باید تمام این مباحث رو شروع به کار کنم تا ببینم کدومش برا یه آدم کم سوادی مثل من بهرته بازم ممنون بابت توجه تون البته به نظرم هنوز برای کارهای پژوهشی زوده و باید بیشتر مطالعه کنم تا مفاهیم بیشتری رو یادبگیرم ولی به کمک و راهنمایی دوستان خوبی مثل شما کار تحقیقی رو شروع می کنم. هر جا مشکل خوردم مزاحم میشم ببخشید خلاصه