روزنامه نگاری و وبلاگ نویسی / یادداشت میهمان

این مطلب به سفارش من توسط آقای امید جهانشاهی به نگارش درآمده است که بدین خاطر ، از لطف و توجه ایشان کمال  سپاسگزاری را دارم.

اعتبار وبلاگ نویسی

یکی از مسائل جدی در ادبیات مربوط به وبلاگ‌ نویسی و روزنامه‌ نگاری، بحث مربوط به اعتبار وبلاگ است. واقعیت این است که یکی از نخستین انتقاداتی که به وبلاگ‌ نویسی (از سوی و طرفداران رسانه های سنتی می شود) این است که اطلاعاتی که وبلاگها ارائه می دهند فاقد اعتبار است.

" لسلی واکر" معتقد است که خوانندگان هرگز نخواهند توانست برای دست یافتن به اخبار و اطلاعات موثق به وبلاگ ها اعتماد کنند، چرا که وبلاگ نویسان بر خلاف روزنامه‌نگاران به اصول و ضوابط تثبیت شده رعایت انصاف، راستی و حقیقت پایبند نیستند.

اما تحقیقات " کی و جانسون " در سال 2004 نشان داد خوانندگان وبلاگها {حداقل در آمریکا} چندان با آن موافق نیستند. آنها دریافتند که 74 درصد از خوانندگان وبلاگ، مطالب آنها را در حد متوسط یا زیاد، معتبر می‌دانند اما بسیاری نیز اذعان داشته‌اند که وبلاگها بی‌ طرف نیستند. آنها در توجیه این تضاد توضیح دادند که برخی استفاده کنندگان از وبلاگ می‌دانند که اطلاعات ارائه شده در وبلاگها یک جانبه است اما آنها با آن جنبه از دیدگاه موافقند و صداقت نویسنده را تحسین بر انگیز می‌دانند.

" جانسون و کی " در مقاله شان نشان دادند که وقتی استفاده کنندگان از وبلاگ به اعتبار وبلاگ پی بردند اکثر آنها رسانه های جریان اصلی را به عنوان چیزی خیلی معتبر دانستند. آنها در سال 2004 تحقیقی انجام دادند و دریافتند که تقریبا همه هزار خواننده بلاگی که مورد سوال قرار گرفته اند که چرا برای گرفتن اطلاعات در مورد جنگ عراق از وبلاگ استفاده می کنند، گفته اند که وبلاگها یک منبع جایگزین اخبار و اطلاعات هستند که توسط رسانه های سنتی فیلتر نمی‌شوند. آنها در مقاله شان در مورد دیدگاه خوانندگان وبلاگ در مورد مساله اعتبار وبلاگها توضیح دادند که آنها استدلال کردند که وبلاگها، اخبار با صحت بیشتر، عمیق‌ تر و اغلب دست اولی در مورد جنگ ارائه می کنند که توسط افرادی نوشته شده است که بیشتر درباره واقعیتهای جنگ می نویسند تا روزنامه‌نگاران سنتی. " لوری " در این مورد معتقد است محتوای کار وبلاگ‌ نویسها بر اساس مطالبی است که روزنامه‌نگاران سنتی به آنها بی‌توجه بوده‌اند. بنابراین کار وبلاگ‌ نویسها بر اساس نکاتی است که مورد بی‌توجهی روزنامه‌نگاران سنتی واقع می‌شود.

همچنین قابل ذکر است که آقای جهانشاهی ، ویراستاری کتابی را نیز در رابطه با این موضوع بر عهده داشته اند که مشخصات کتاب بصورت زیر می باشد:

سلطان آبادی ، محمود ؛ وبلاگ نویسی و روزنامه نگاری؛ با ویراستاری امید جهانشاهی ؛ تهران : انتشارات ثانیه.

 

/ 2 نظر / 16 بازدید
میتینگ انلاین

سلام به نظر من در اکثریت جوامع مردم بر اساس دیدگاهی اجتماعی و خرد جمعی شان رو به رسانه ها می اورند. و وبلاگ نیز در نوع خود رسانه به شمار می رود. به نظر من رسانه های جمعی معتبر و ثابت نمی توانند طبق واقعیت عمل کنند و تقریبا همه ی مردم جهان این موضوع را می دانند. به شخصه وقتی موضوعی را در وبلاگی می خوانم صد در صد استناد نمی کنم اما می دانم دانسته ای به دانسته هایم اضافه شده و به قول شما صداقت وبلاگ نویسان در ارائه نظر و عقیده ی خویش بسیار تحصین بر انگیز است. این گونه از هیچ ممیزی رد نشده اند و به خوبی و راحتی نظر واقعی شان را بیان داشته اند.

پورمعصوم

با سلام من هم با نظر ذیل موافق هستم امروزه منابع اطلاعاتی غیر رسمی چون بلاگ ها ، مبتنی بر تجربیات و اطلاعات نرم افراد هستند که شاید در هیچ منبع رسمی دیگری نتوان به انها رجوع کرد.