نقش رسانه ها در انسجام اقوام ایرانی برای رویارویی با جنگ نرم

این عنوان مقاله ای بود که در همایش  رسانه و جنگ نرم مورد پذیرش قرار گرفت. دوستانی که با من آشنایی دارند اطلاع دارند که مدت یکسال و اندی است که موضوع اقوام ایرانی و همبستگی میان این اقوام ، ذهن و فکر م را به خود جلب کرده است .

یکسال و اندیست که با مطالعه کتابخانه ای و آشنا شدن با نوع اندیشه  صاحبان فکر اقوام ، یک مسئله برایم به اثبات می رسد که ما همه ایرانی هستیم و به قول آقای موزونی بزرگوار که مستند ساز هستند باید وطن دوست باشیم تا وطن پرست.

بدین جهت با توجه به آشنایی که به بحث اقوام داشتم تصمیم گرفتم با همکای خانم دکترسهیلا بورقانی فراهانی که در زمینه جنگ نرم مطالعاتی داشتند مقاله ای در این باب برای همایش رسانه و جنگ نرم ارسال نمایم ، که خوشبختانه مورد پذیرش قرار گرفت و در روز دوشنبه ، 9 خرداد در دانشکده صدا و سیما توسط خانم دکتر فراهانی ارائه شد.

وای ،خدا می دونه !! چقدر دوست داشتم در مورد همبستگی اقوام ایرانی و نقش و تاثیر اون در مورد حفظ امنیت نرم حرف بزنم ، سخن بگویم و ارائه مقاله داشته باشم.

چکیده مقاله :

توجه به مسئله وفاق و همبستگی ملی  از ضروریات این قرن  شناخته شده  است. از ابتدای تشکیل دولت های ملی در قرن هفدهم میلادی ، هویت های قومی جدای از هویت های ملی ، به عنوان چالش در برابر دولت ملی مطرح بوده اند . بر اساس نظریه ای در علوم سیاسی ، احساسات ناسیونالیستی اقوام در ایران متاثر از نیروهای خارجی ودولت مدرن داخلی است . در این نوشتار ، نقش رسانه های خارجی و داخلی در پایداری وفاق ملی مورد بررسی قرار گرفته است. امروزه رسانه ها ، در خط مقدم جنگ بر علیه کشورهای آزاد و مستقل هستند که گاها در این میان ، رسانه های داخلی با عدم آگاهی ، منجر به افروختن این آتش می شوند. روش پژوهشی بکار گرفته شده در این مقاله میدانی بوده و از طریق انجام مصاحبه با  دانشگاهیان و اصحاب رسانه و همچنین با استفاده از مطالعات کتابخانه ای ، سعی در گشودن چهره جوانب پنهان این امر را داشته و بر این اساس در پایان مقاله ، برای اثر گذاری رسانه های داخلی در جهت تداوم و افزایش انسجام بیشتر اقوام  ایرانی در مقابله با این تهدیدات ، راه کارهای نظری و عملی ارائه شده  است.

کلیدواژگان : قومیتگرایی،انسجامقومی،رسانهها،جنگنرم  

/ 1 نظر / 16 بازدید
محمدحسین

سلام می خواستم ببینم میتونم مقاله تون رو بخونم؟ من دانشجوی خبرنگاری هستم و برای کلاس مبانی ارتباط جمعی دارم در همین مورد تحقیق می کنم می خواستم مقاله تون رو بخونم و ازش کمک بگیرم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید