یادداشت میهمان

  این مطلب برگرفته از وبلاگ دکتر منصور ساعی است که با اجازه از ایشان ، منتشر شده است .
 
رنگین کمان ملیت های‌ایرانی و رسانه؛ نظری بر بی عدالتی رسانه ای نسبت به ملیت های ایرانی

یکی از مهمترین نقش های رسانه ها در جوامع چند ملیتی،ایجاد گفتمان چندصدایی و تکثر و پلورالیسم فکری و فراهم کردن فضای تضارب آرای گوناگون بخش ها ولایه های مختلف اجتماع است. در واقع اجرای عدالت رسانه ای و میزان انعکاس و بازتاب دیدگاه های مردم بدون هیچگونه تبعیض و حذف و نادیده گرفتنی یک اصل است.این سوال پیش می آید چرا در بیشتر جوامع چند ملیتی چنین امکانی به سختی میسر شده و حتی در برخی مانند ایران هنوز رخ نداده است؟

اگر یک فرد غیرایرانی (خارجی) یکسال درایران زندگی کند و براساس محتوا ومطالب و اخبار و اطلاعات رسانه های داخل کشور(مطبوعات و رادیو و تلویزیون و حتی تارنماهای اینترنتی) بخواهد به قضاوتی در مورد ترکیب اجتماعی و مذهبی و هویتی جامعه ایرانی بپردازد، مسلماً آن را یک جامعه فارس محور بدون حضور و بدون انعکاس تمام ملیت هاو مذاهب در نظر می گیرد.زیرا در رسانه ها از دیگر  ملیت ها و اقوام خبری نیست.نه از زبان و گویششان،‌نه از فرهنگ و دین و مذهب متفاوتشان، نه از رنگین کمانی ( تنوع سیاسی، فرهنگی، اجتماعی ایرانیان) که ایران را را شکل داده است. این نادیده گرفتن و حذف دیگر ملیت ها در محتوای رسانه ها مصداق  بی عدالتی است که در عرصه های عینی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی  نیز آنان با آن روبرو هستند. به نظر میرسد، وقتی بی عدالتی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در کنار بی عدالتی رسانه ای قرار میگیرد، پازل گرایش های گریز از مرکز کامل می شود.

کسانی که شعار همبستگی ملی در جوامع چندملیتی سرمی دهند اما لوازم و زیرساخت آن را فراهم نمی کنند، بازخورد مثبتی نمی بینند.زیرا همبستگی ملی شرایط و ملزوماتی دارد، با دستور نمی شود، همچنانکه با خواهش هم نمی شود، تهدید هم دیگر  اثر ندارد.همبستگی ملی در چنین جوامعی اراده درونی می خواهد ، ‌اراده درونی هم از احساس تعلق و تعهد برمی خیزد.احساس تعلق و تعهد به یک جامعه و ملت زمانی است که به حسابت بیاورند، به اندیشه ، فرهنگ،‌زبان، خواسته ها و مطالباتت احترام بگذارند، حرفایت را بشنوند،از آن استقبال کنند. در یک کلام زمانی عدالت در جوامع چندملیتی  امکانپذیر است که همه به یک چشم دیده شوند، همه شهروند باشند، در رسانه هم همه باشند.

 به یاد داشته باشیم ‌رنگین کمان ایرانیان با حذف هیچ رنگی از ملیت ها کامل نمی شود. در رسانه این رنگ ها و انعکاس آنها  اهمیت مضاعفی پیدامی کند.زیرا مطبوعات و رسانه ها تبلورافکارعمومی چندملیتی  ایرانیان باید باشند نه فقط برای یک ملیت خاص. رسانه های ما می توانند ابزار تقویت هبستگی ملی و توسعه همه جانبه ، عدالت فراگیر شهروند محور با در نظرگرفتن تمام تنوع ها باشند.  

/ 2 نظر / 19 بازدید
امید جهانشاهی

با سلام و درود. ممنون از اظهار لطف شما. اگر مایل بودید می توانید از هر یادداشت وبلاگ من به عنوان میهمان استفاده کنید. در مورد مقاله هم حتما وقتی چاپ شد در موردش می نویسم. موفق باشید راستی شما مدیریت استراتژیک را با کی خواندید. منبع تان چی بود؟

میتینگ انلاین

مطلب گویا قدیمی بود و شما نویش کردید. به هر حال وقتی یک مشکل حل نشود همیشه زخمش تازه می ماند.